Menu

Údržba různých typů oken

Náš sortiment zahrnuje moderní plastová okna, tradicí prověřená dřevěná okna i elegantní hliníková okna. Rozhodujete-li se, který z prověřených materiálů zvolit pro vybavení svého bytu, domu či kanceláře, je vhodné vzít v úvahu i náročnost údržby jednotlivých typů oken.

Údržba oken - všech typů - má několik společných rysů. Základní kontrolu všech funkcí, promazání pohyblivých dílů oken nebo čištění profilů a skleněných výplní zvládnete provádět ve všech případech sami. K dlouhodobě bezproblémovému fungování je navíc u plastových, dřevěných i hliníkových oken zapotřebí jednou ročně důkladnější kontrola či odborný servis.

Plastová okna

Péče o plastová okna je všeobecně známá, protože se jedná o nejoblíbenější a tím pádem i nejrozšířenější typ oken. K základní údržbě patří občasné promazání kovových dílů či kontrola a ošetření těsnění mezi křídlem a rámem okna. Stejně tak i čištění skla, rámových částí oken a odvodňovacích kanálků patří k samozřejmým servisním úkonům, se kterými si poradíte sami.

Na oborný servis plastových oken obraťte, hlavně potřebujete-li vyměnit rozbité či jinak poškozené sklo nebo jinou součást mechanismu oken (popř. seřídit svěšená okna).

Hliníková okna

Téměř bezúdržbový režim "vyžadují" i hliníková okna. K jejich čištění postačí běžné prostředky ředěné vodou. Vyhněte se naopak abrazivním přísadám, nepoužívejte ani ostré předměty a rámy nikdy nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, louhy nebo kyselinami všech druhů.

Pokud běžné čisticí prostředky nestačí, využijte speciální přípravky ať už pro barevné součásti konstrukcí, na eloxované povrchy nebo na silné znečištění. Povrchové úpravy hliníkových dílů oken se vyznačují mimořádnou odolností proti nepřízni počasí.

Před zimním obdobím je také třeba pamatovat na gumová těsnění. I seřízení kování, těsnících profilů a profilů zasklení by mělo být provedeno, podobně jako u plastových oken, 1x ročně. Pokud jsou tyto operace pro vás obtížné, ponechte je raději odborníkům.

Dřevěná okna

Údržba dřevěných oken je často považována za nejnáročnější. Vyplývá to zejména z požadavku na lakování dřevěných materiálů. Dřevěná okna s povrchovou úpravou přímo z výroby však už obvykle nepotřebují v horizontu 8 a 10 let další nátěry a stačí je pouze občas umýt mýdlovou vodou. Nepřítelem dřeva číslo jedna je ale sluneční žár, proto zejména na jižních stranách budov nebo u střešních oken kontrolujte častěji povrch dřevěných rámů.

TIP: Ideálním pomocníkem k péči o dřevěná okna je speciální balíček nazývaný „Udržovací sada pro dřevěná okna“. Ten obsahuje vše od houbičky až po speciální čistící a renovační emulze.

V případě, že dojde k většímu poškození oken, řešte závady zavčas, aby nedošlo k lavinovému šíření problému. Drobné odřeniny, praskliny či „vysušená“ místa se musí vybrousit a následně ošetřit doporučenými nátěry či lazurami. S tímto typem renovace se raději obraťte na odborníky.

Díky moderním materiálům a kvalitnímu zpracování zakázek se v poslední době nároky na údržbu všech typů oken značně snížily. Už jen zodpovědná základní péče může napomoci, aby vám nová okna sloužila takřka navěky.

Rychlá navigace