Důležité parametry plastových oken

Pro správné posouzení kvality výrobku a jeho ceny je vhodné mít nastudované základní parametry plastových oken, které určují jejich užitnou hodnotu, a mění se u jednotlivých modelů společně s cenou. Není velkým překvapením, že se na diskusních fórech a od různých „znalců“ dozvíte matoucí a nepřesné informace, zejména o parametrech, které v průběhu vývoje technologií od minulého století přestaly být pro kvalitu plastových oken určující, a ztratily se tak i ze závazných technických norem.

Je zdroj informací solidní?

Stejně jako ve všech dalších odvětvích lidské činnosti, i v oblasti výroby oken narazíte na firmy poctivé a méně poctivé. Jak potom věřit informacím, které vám sděluje někdo motivovaný také ziskem?

V případě firmy PKS okna a.s. můžete důvěryhodnost informací posoudit pohledem na historii a tradici naší značky, případně podle množství realizací v našich referencích.

Vyplatí se okna na míru, nebo hotová okna standardních velikostí?

Plastová okna typizovaných velikostí si získají své zákazníky pořizovací cenou, která bývá zpravidla nižší a celý proces nákupu oken jednodušší. O to složitější ovšem bývá jejich instalace do okenního otvoru. U novostavby přirozeně můžeme okenní prostupy připravit na přesný rozměr, ale u rekonstrukcí starších domů nezřídka musíte sekat nebo dozdívat. Bez ohledu na to, jak necitlivé zásahy do vzhledu fasády tím u starších budov nastanou, může být právě související zednická práce dražší, než rozdíl do pořizovací ceny kvalitních oken přesně na míru.

Nejdůležitější parametry nových oken

Máte vybraného solidního dodavatele a sledujete výpis produktů. Podle kterých parametrů si nakonec plastová okna vybrat tak, aby cena a vlastnosti odpovídaly vašim potřebám? Sledujte tyto:

Součinitel prostupu tepla a počet komor

V nedávné minulosti byl základním měřítkem tepelně izolačních vlastností, ale i pevnosti okenního profilu, počet komor. Kvalitnější, než první plastová okna s čtyřkomorovým profilem byla okna s pěti nebo šesti komorami, hon za co nejlákavější nabídkou vedl pak některé výrobce až k osmi komorám. Určující pro kvalitu zateplení je nicméně hodnota součinitele tepelné prostupnosti U, uváděná s koeficientem – Uf pro rám, Ug pro samotná skla a Uw pro celé okno. Platí, že čím nižší je číslo, tím lepší jsou izolační vlastnosti okna, a zpravidla i vyšší cena výrobku.

U počtu komor se dnes setkáte téměř výhradně s číslem pět nebo šest a pro orientaci v kvalitě výrobků je to již podružná informace, stejně jako pro pevnost a stabilitu rámu, která je díky pokročilým technologiím dána řadou dalších skrytých vlastností, a garantována solidní značkou.

Stavební hloubka oken

Šířka rámu okna (ve směru z místnosti ven) se po letech vývoje ustálila na hodnotách mezi cca 70 a 85 mm, v závislosti na počtu komor a použitém zasklení. Širší okenní profily mají zpravidla lepší tepelně izolační vlastnosti a používají se pro osazení izolačních trojskel, zatímco levnější plastová okna se dvěma skly zpravidla vystačí se stavební hloubkou kolem 70 mm. Otázka pevnosti okenního profilu je díky rozvoji moderních technologií opět zajištěna skrytými konstrukčními prvky a nezáleží a priori na stavební hloubce profilu.