Dvojsklo vs. trojsklo: Jaký typ zasklení oken zvolit?

Dvojsklo, nebo trojsklo? Při vybírání oken nestačí vybrat jen, zda chcete plastová, hliníková, či dřevěná. Jednu z hlavních rolí zde hraje i typ skel. Právě zasklení zásadně ovlivní tepelněizolační nebo akustické vlastnosti. Jaký je rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem a které zvolit pro zasklení vašich oken?

Na tom, jaká okna zvolíte, byste si měli dát záležet. Patří totiž k jedním z největších zdrojů úniku tepla. To ale neznamená, že na první dobrou vyberete trojskla, protože se budete řídit logikou, čím více skel, tím lepší izolace. Ne vždy to totiž platí a vliv na tepelné ztráty mají také provedení připojovací spáry a zateplení kolem oken.

10531

Dvojsklo je levnější

Dvojsklo je tvořeno dvěma vrstvami skla oddělenými distančním rámečkem a vzniklý prostor je vyplněný argonem. Tento typ zasklení nabízí několik výhod:

  • Zlepšuje tepelnou izolaci vašeho domu tím, že zabraňuje úniku tepla ven a snižuje tepelný přenos z vnějšího prostředí. To může vést ke snížení nákladů na vytápění a chlazení.
  • Poskytuje lepší zvukovou izolaci než jednovrstvé sklo. Pomáhá snížit pronikání hluku zvenčí a zajistit klidnější a pohodlnější prostředí uvnitř domu.
  • Minimalizuje kondenzaci vlhkosti na vnitřní straně skla díky svým izolačním vlastnostem, což pomáhá udržovat okna čistá a zabraňuje vzniku plísní.
  • Je levnější než trojsklo a ušetříte tak na pořizovacích oken.
  • Je lehčí, tudíž např. při montáži okna s ním lze lehčeji manipulovat.

U dvojskel se běžně využívají dvě tabule 4mm skla a 16mm meziskelní rámeček. Prostor mezi skly se vyplňuje izolačním plynem, nejčastěji zmíněným argonem. Na povrch jedné skelné tabule se většinou nanáší vrstva kovu, která pak odráží energii do místnosti. Standardně je u dvojskel součinitel prostupu tepla Ug = 1,0 - 1,1 W/m2K.

Pokud se rozhodnete pro dvojsklo, vyberte si z naší nabídky oken s dvojskly Plastové okno 76 a Dřevěné okno 78. Dvojskla se dnes nejčastěji využívají do společných prostor obytných budov, průmyslových či obchodních objektů, do kterých se skvěle hodí i naše Hliníkové okno 86 s dvojsklem pro náročné zákazníky.

Trojsklo poskytuje vyšší izolaci

Trojsklo je složeno ze tří vrstev skla oddělených distančními rámečky a vzniklé prostory jsou vyplněny argonem. Tento typ zasklení nabízí ještě vyšší úroveň izolace a další výhody jako například to, že:

  • Poskytuje lepší tepelnou izolaci než dvojsklo, což vede k většímu snížení tepelných ztrát a energetických nákladů, a tím se zlepší také udržitelnost domu.

Důvodem, proč se mnohdy lidé nakonec rozhodnou pro dvojsklo, je zpravidla vyšší pořizovací cena trojskla. Navíc je trojsklo těžší a vyžaduje tak i pevnější a mohutnější konstrukci. Dnes vám však standardně většina odborníků doporučí právě trojsklo, a to díky jeho nadstandardním izolačním vlastnostem.

Z technického pohledu je trojsklo složeno ze tří 4mm skel, mezi kterými je meziskelní rámeček. Prostor mezi okny se běžně vyplňuje nejčastěji argonem. Co se týče součinitele prostupu tepla, u trojskel se standardně uvádí Ug = 0,6-0,8 W/m2K.

Většina našich oken je v současné době dle přání zákazníků vyráběna s trojskly, je tak jen na vás, zda dáte přednost plastovým, dřevěným, nebo třeba dřevohliníkovým oknům.

Co si tedy vybrat?

Oba typy zasklení, dvojsklo i trojsklo, mají své výhody a nevýhody. Dvojsklo je cenově dostupnější a nabízí solidní izolační a zvukové vlastnosti. Je vhodné pro standardní použití a místa s mírným podnebím nebo nižšími nároky na energetickou účinnost.

Na druhé straně trojsklo přináší výhody ve formě vyšší tepelné izolace. Je vhodné pro oblasti s vysokou hladinou hluku, chladnější klima nebo pro ty, kteří chtějí maximalizovat energetickou účinnost svého domu.

Při výběru mezi dvojsklem a trojsklem je důležité zvážit své potřeby, rozpočet a konkrétní požadavky na izolaci a zvukovou ochranu. Je také vhodné konzultovat s naším obchodníkem, technikem, anebo s vaším projektantem, kteří vám mohou poskytnout další informace a doporučení přizpůsobená konkrétnímu prostředí a potřebám.

Odborníci z firmy PKS okna vám pomohou vybrat optimální řešení na míru. Neváhejte proto zaslat nezávaznou poptávku a splnit si sen o tichu i v rušné části města.