Jak vybrat ty správné vchodové dveře? Porovnejte materiál i konstrukci

Pokud si plánujete pořídit vchodové dveře, možná tápete v nabídce a ptáte se, jaké zvolit, aby splnila vaše očekávání. Vchodové dveře chrání před hlukem a nezvanými návštěvníky. Zároveň jsou tím prvním, s čím se setkávají zvaní hosté. Při nákupu dveří je dobré zvážit jak použitý materiál a jeho vlastnosti, tak bezpečnostní parametry.

Vstup do domu s dveřmi

Na co se zaměřit při výběru vchodových dveří

Vchod do rodinného domu je důležitým prvkem vašeho domova a dveře k němu neodmyslitelně patří. Nejenže vytvářejí první dojem o vašem stylu a vkusu, ale hlavně chrání před nežádoucími návštěvníky a nepříjemnými situacemi. Při výběru vchodových dveří byste proto měli dbát na několik aspektů.

  • Bezpečnost a tepelná izolace: Vchod do domu by měl být odolný proti násilnému vniknutí, proto se na vchodových dveřích nevyplatí šetřit, měly by být osazeny kvalitním zámkem i kováním. Zároveň by měly být samy o sobě dostatečně tuhé a odolné. A také by měly mít podobné tepelně izolační vlastnosti jako např. okna.
  • Zvukový útlum: Další funkcí vchodových dveří je tlumení venkovního hluku. To, jak moc zvuku dveře propustí závisí na materiálu a konstrukci dveří. Obvykle platí, že moderní plastové, dřevěné, dřevohliníkové či hliníkové vchodové dveře tlumí zvuk dostatečně. Pokud ale bydlíte u frekventované silnice, je možné opatřit dveře skly s vyšším zvukovým útlumem.
  • Design: Vchodové dveře by měly ladit s celkovým vzhledem vašeho domu, mohou dokonce vyjadřovat osobnost majitele. V dnešní době to již není problém, nabídka je bohatá na různé materiály (plastové, dřevěné, dřevohliníkové či hliníkové dveře). Na výběr je i široká škála barevného provedení dveří a velké množství jejich členění (včetně možnosti dveře osadit jednou z několika desítek ozdobných výplní, které jsou standardně v nabídce).

Vybírat můžete také mezi různými typy konstrukce – jednokřídlé dveře jsou vhodné pro menší prostory a vyjdou levněji než dvoukřídlé. Ty na druhou stranu ale umožňují širší průchod a vypadají reprezentativněji. Záleží tedy na vašem vkusu, potřebách a rozpočtu.

(Nejen) na terasu či zahradu vyberte posuvné dveře

Posuvné systémy jsou oblíbeným řešením zvláště v případě moderních budov, jelikož umožňují propojení obytných prostor s terasou či balkonem. U těchto dveří rozlišujeme dva základní typy, které se liší hlavně způsobem otevírání.

  • Zdvižně posuvné dveře, označované též jako HS portál, se nejprve otočením kliky zvednou a poté se lehce posunou do strany. Jejich výhodou je, že umožňují otevřít velkou plochu, jsou bezbariérové a mají dobré tepelně izolační vlastnosti.
  • Sklopně posuvné dveře při otočení kliky nejdříve mírně „odskočí“ směrem do interiéru, poté je lze posunout s využitím kolejnice podél pevné (fixní) části. Oproti zdvižně posuvným dveřím jsou také obvykle levnější. Zároveň se používají pro menší plochy a nejsou bezbariérové. Jejich výhodou je, že posuvné křídlo lze mírně sklopit, a tím umožnit ventilaci (např. v letním období).

Posuvné dveře mají též vynikající tepelně izolační vlastnosti, spolu s okny či vchodovými dveřmi tak tvoří jeden komplex. Trendem je, že oba typy posuvných dveří, jak zdvižně posuvné, tak sklopně posuvné, čím dál častěji nahrazují starší balkonové dveře, které se otevírají dovnitř a kromě menší velikosti průchodu mají také tu nevýhodou, že při otevření zůstává křídlo otočeno do interiéru.

Zvolte správný materiál a konstrukci vchodových dveří

Při výběru vchodových dveří se setkáte hned s několika typy provedení. Zvolit tak můžete konstrukční řešení (bez ozdobné výplně), dekorativní (s ozdobnou výplní), či elegantní panelové (s celoplošnou výplní). Vlastnosti dveří ale určuje hlavně materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

  • Plastové dveře se vyrábějí z PVC profilů s vloženou ocelovou výztuží pro zvýšení stability. Jde o jednu z nejpopulárnějších variant na trhu – jsou pevné, odolné a téměř bezúdržbové. Ve srovnání s ostatními materiály vítězí hlavně cenovou dostupností a poslouží výborně coby hlavní vchodové dveře, a stejně tak i jako dveře do sklepa či garáže.
  • Dřevěné dveře působí přírodním dojmem a mají dobré tepelně izolační i estetické vlastnosti. Vybírat lze z různých druhů dřeva (smrk, meranti či dub). Lze je různě členit, popř. použít hladké nebo profilované lišty. Vynikají širokou škálou použitých lazur anebo RAL barev. Dřevěné dveře ovšem vyžadují pečlivější údržbu než plastové – zejména v oblasti povrchové úpravy.
  • Hliníkové dveře jsou stabilní, tuhé a odolné proti korozi tak jak ji známe např. u ocelových výrobků. Mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Nabízejí možnost široké škály barev a provedení, včetně např. zmíněné celoplošné výplně. Hliníkové dveře působí obvykle nadčasovým a luxusním dojmem. Vynikají i svojí mechanickou odolností. Jejich termoizolační vlastnosti jsou dnes plně srovnatelné např. s plastovými nebo dřevěnými dveřmi.
  • Dřevohliníkové dveře kombinují ty nejlepší vlastnosti dřeva a hliníku. Mají vysokou odolnost a variabilitu, jsou energeticky úsporné a zvukově izolační, mimo to ale nabízejí i různé možnosti provedení, různé designy a barvy venkovního hliníkového opláštění.

Nabídka PKS okna zahrnuje u většiny typů dveří širokou škálu dveřního kování i doplňků (kukátko, poštovní vhoz, bezpečnostní pojistka, přídavný zámek, elektrický zámek, samozavírač a další). V případě, že si nevíte s výběrem rady, neváhejte kontaktovat odborníky na slovo (a dveře) vzaté – s výběrem vám rádi pomohou.