Ekologická výroba nových dřevěných oken

Společnost PKS okna se v oblasti inovací zaměřuje nejen na pokrok ve vývoji jednotlivých výrobků, ale za mimořádně důležité považuje i změnu přemýšlení o procesu výroby jako takovém. Proto divize Eurookna, která je součástí společnosti, prošla za poslední měsíce velkou proměnou, kdy se z podstatné části změnila technologie výroby.

Hlavním cílem této investice bylo celkově nové pojetí výroby dřevěných oken v srdci Vysočiny s důrazem na její maximální ekologičnost. Nově instalované technologie patří v současné době k vůbec těm nejmodernějším. Vlastní výroba je tak ještě více než kdykoliv dříve v historii společnosti šetrnější k životnímu prostředí.

Výsledkem je také produkce nových řad dřevěných oken ve vysoké kvalitě. Současní i budoucí zákazníci se tak mohou těšit nejenom na produkty vyráběné ohleduplně k životnímu prostředí, ale také na nejvyšší kvalitu a modernější design nových oken. A to jak klasických - dřevěných oken, tak i prémiových - dřevohliníkových.

Stroj s obsluhou

Rozsah ekologické inovace výroby

Obnova výrobní linky zahrnovala především výměnu hlavního operačního centra, pořízení nové profilové brusky, optimalizační pily, obráběcích nástrojů, lakovacího robota, sušícího tunelu nebo i drtičky odpadů. Inovace zvýšila celkovou efektivitu výroby, míru automatizace a přinesla rovněž významnou optimalizaci spotřeby elektrické energie a optimalizaci spotřeby nátěrových hmot při robotickém nanášení barev. Velkou provozní i ekologickou úsporu, de facto plnou soběstačnost, zajišťují fotovoltaické panely instalované na střeše výrobní haly. Doplněné jsou rekuperačními jednotkami i systémem pro ukládání energie. Výrobní hala je částečně soběstačná jak ve výrobě tepla, tak teplé užitkové vody v rámci obnovitelných zdrojů a osvětlena je pouze energeticky nenáročnými a úspornými LED svítidly.

Toto všechno dělá z ryze české výrobny dřevěných oken ve Žďáru nad Sázavou unikátní výrobní prostory v rámci celé republiky. Druhý největší producent dřevěných oken u nás se tímto posunul na pomyslnou špičku ledovce v oblasti inovací zohledňující výrobu s minimální zátěží pro životní prostředí. Avšak nejenom ekologie a ohleduplnost, ale také vysoká úroveň kvality finálních produktů a příjemné, zdravé pracovní prostředí je současně motivační i pro samotné zaměstnance, kteří se na celém procesu nového pojetí výroby dřevěných oken ve společnosti PKS okna podílí.

Nové ekologické produkty společnosti

Současně proběhla i kompletní nástrojová profilová inovace (nové a designově modernější tvary oken) dosavadních výrobkových řad, kdy CNC opracování a robotické lakování zaručuje vyšší standard produktové kolekce dřevěných a dřevohliníkových oken pod značkou PKS okna.

Aktuálně se v "ekologickém" portfoliu společnosti nabízí tři klasické typy dřevěných oken – řada 78, řada 88 a zcela nová prémiová řada 100. Doplněny jsou o dva typy dřevohliníkových oken v řadách 78 a 88. Portfolio uzavírají špaletová okna s názvem Dřevěné okno 68+46.

Mezi hlavní výhody dřevěných oken, tzv. eurooken patří autentičnost a vizuální harmonie se stylem stavby. Současně eurookna vyhoví i těm nejpřísnějším nárokům na moderní a úsporné bydlení. Vynikají výbornými zvukovými a tepelněizolačními parametry. Jsou tedy vhodná i do náročného městského prostředí a mohou ušetřit nemalé prostředky za vytápění.

Fotovoltaické panely na výrobní hale PKS okna