Kolik a jakým způsobem plastová okna šetří náklady

V prostorách se starými nekvalitními okny dochází vlivem netěsností k tepelným ztrátám až do výšky 40 % celkových nákladů na vytápění. Není divu, že výměna starých netěsnících oken za moderní bývá prvním a nejvýraznějším krokem zateplování a úspory nákladů.

I když se v některých případech může podařit stará okna opravit, nejlevnějším a nejrychlejším řešením jsou zpravidla okna nová, která vám odborník správně usadí a vhodně provede i tzn. připojovací spáru. V tomto článku se podíváme blíže na plastová okna, která mají při správném výběru jednotlivých součástí výborné tepelněizolační vlastnosti. Zároveň vám při pravidelné údržbě vydrží sloužit bez ztráty funkčnosti i více než 50 let.

Aby však plastová okna spolehlivě plnila svůj účel, měli byste kromě okenního profilu renomovaného výrobce (v našem případě Deceuninck) zvolit i vhodný typ těsnění, spolehlivé kování a uvážlivě podle hodnot tepelné prostupnosti vybrat mezi pětikomorovým nebo šestikomorovým provedením, případně mezi dvojsklem a trojsklem. Kolem základních parametrů plastových oken kolují určité mýty, pojďme se tedy raději podívat konkrétně:

Komorový systém

Komorový systém okenních profilů, se kterým se začalo pracovat již před více než 30 lety, původně nesloužil jako nástroj k úspoře energie, ale k uložení ocelové nosné konstrukce. Až postupem času došli výrobci okenních profilů pro plastová okna k tomu, že přidáním menších postranních komor dochází k zlepšení tepelněizolačních vlastností okna. Vývoj došel až tak daleko, že v dnešní době si můžete pořídit plastová okna z profilů se šesti až osmi komorami.

Pokud plánujete výměnu oken, případně objednávku nových plastových oken, nejlepším řešením ve vztahu k vynaloženým nákladům jsou plastové profily se šesti komorami. Pokud přemýšlíte, proč nezvolit okna s větším počtem komor, tak mějte na paměti, že větší počet komor okna obvykle neposkytuje tak výrazné zkvalitnění izolačních vlastností. Zároveň dochází ke zmenšování jednotlivých komor což může ovlivnit velikost použitých ocelových výztuh které výrazně ovlivňuji statiku celého okna.

Hloubka profilu

Ve vztahu k tepelným úsporám hraje důležitou roli i hloubka okenního profilu. Ta se u plastových oken pohybuje od 70 mm u základních, většinou pětikomorových profilů, až po cca 90 mm u oken s více jak pěti komorami. Díky hloubce profilu se u oken mění koeficient tepelného prostupu rámem daného okna (čím nižší, tím lepší). Koeficient celého okenního křídla pak přirozeně záleží ještě na jeho zasklení.

Počet obvodových těsnění okna

Další možností, jak výrazně zvýšit tepelněizolační vlastnosti okna, je volba profilu se třemi těsněními místo typu se dvěmi. Těsnění plastových oken se označuje jako dorazové a středové.

Dorazové těsnění najdete na vnějším a vnitřním obvodu profilu okenního křídla a při zavření vytváří jeden uzavřený prostor mezi vnějškem a interiérem. Z důvodu odvodu vlhkosti ale mezi tato dvě těsnění proniká chlad z ulice, byť pouze malou dírkou.

Středové těsnění najdete příslovečně ve středu okenního profilu, kde prostor mezi oběma dorazovými těsněními rozděluje na poloviny. Izolační schopnost okna díky tomu citelně vzroste.

Tepelná propustnost skla

Dvojskla jsou nejběžnějším způsobem zasklení plastového okenního profilu. Jde o efektivní a zároveň cenově dostupné řešení, se kterým se tepelný prostup okenním křídlem pohybuje mezi 1,0 – 1,2 W/m2.K, v závislosti na počtu komor, stavební hloubce rámu a dalších parametrech. Oproti tomu trojskla umí snížit tepelnou propustnost skla např. až na 0,72 W/m2.K. Hodí se nejen do rodinných a bytových domů, ale i průmyslových objektů. Jejich aplikace je dokonce žádoucí u nízkoenergetických a pasivních staveb. Konkrétní řady nabízených plastových oken se značkou PKS okna si můžete prohlédnout přímo v oddělení plastová okna.

Důkazem kvality našich oken je jejich schválení jako vhodného řešení v rámci programu Nová zelená úsporám.

Nejvyšší možná úspora energie

Z výše uvedeného je patrné, že nejvyšší možné energetické úspory u plastových oken dosáhnete kombinací kvalitního značkového profilu (například Deceuninck) s pěti - šesti komorami, dostatečné stavební hloubky, trojitého těsnění a volbou izolačního trojskla.

Tepelnou izolaci nicméně ovlivňují i další parametry stavby (například samotné usazení oken do stavebního otvoru a provedení spáry), na tepelném komfortu se podílí také orientace oken vůči světovým stranám a pasivní solární zisky. Své záměry proto konzultujte s odborníky, kteří mají s výrobou a instalací plastových oken dlouholeté zkušenosti. Můžete také navštívit naše pobočky.