Francouzská okna - výhody, nevýhody, průvodce výběrem

Francouzská okna jsou krásná a svou velkou plochou pozitivně ovlivňují atmosféru v interiéru. Na rozdíl od klasických oken se jejich spodní hrana dotýká podlahy a většinou navazují na balkón, terasu nebo na lodžii v případě bytu. Pak mohou plnit i funkci dveří a lépe zpřístupnit vstup do zahrady nebo na terasu.

Výhody a nevýhody francouzských oken

Francouzská okna vnesou do interiéru více světla, což oceníte jak během dne, tak i večer, kdy nemusíte tak brzy rozsvěcet. Kromě prosvětleného interiéru vám zajistí také lepší výhled z okna, kterého v případě domku obklopeného zahradou či přírodou rozhodně nebudete litovat. Francouzská okna rovněž urychlí každodenní větrání, jelikož větší okenní plochou dovnitř proudí čerstvý vzduch mnohem rychleji.

Francouzská okna a tepelné ztráty

Větší skleněná plocha samozřejmě může znamenat i větší únik tepla, neboť právě skrze okna ho uniká nejvíce, mnohdy dokonce až třetina. Co s tím? Abyste se nemuseli obávat vysokých tepelných ztrát, umístěte francouzská okna nejlépe na jih nebo na jihozápad. Nižších tepelných ztrát docílíte i tehdy, když si francouzské okno necháte vyplnit trojsklem. Tepelněizolační vlastnosti francouzských oken totiž bezesporu závisí i na počtu skel a kvalitě rámu.

Zastínění francouzských oken

Jakmile francouzská okna směřují na jižní nebo západní stranu, počítejte také s tím, že v létě se interiér díky přemíře slunečního svitu snáze a rychleji přehřeje. Proto doporučujeme francouzská okna co nejdříve zaopatřit kvalitním zastíněním. Vybírat můžete např. mezi horizontálními anebo vertikálními žaluziemi.

Výhody a nevýhody francouzských oken přehledně

Výhody francouzských oken

  • Lepší výhled
  • Více světla v interiéru
  • Kratší doba větrání

Nevýhody francouzských oken

  • Větší prosklená plocha = větší únik tepla
  • V případě oken na jih či jihozápad hrozí v létě přehřátí interiéru

Typy francouzských oken

Francouzská okna se dělí podle materiálu, způsobu otevírání a počtu křídel. V naší nabídce najdete jak plastová francouzská okna, tak dřevěná francouzská okna i hliníková francouzská okna. Každý z materiálů vyniká jinými vlastnostmi i životností, proto je dobré si nejprve promyslet, co od oken vlastně očekáváte. Dřevěná francouzská okna lákají tradičním vzhledem, mohou však odradit náročnější údržbou. Plastová francouzská okna mají dobré tepelněizolační vlastnosti a vyjdou vás levněji, nicméně jsou citlivější na vysoké teploty.

Pokud si nevíte rady, jaký materiál francouzských oken zvolit, nahlédněte do našeho průvodce, jak vybrat okna ze 3 typů materiálů.

Francouzská okna dvoukřídlá

Mezi velmi oblíbené varianty patří dvoukřídlá francouzská okna. Ta mohou být buď se štulpem (bez středového sloupku) nebo se středovým sloupkem. V případě oken se štulpem je jedno okno otevíravé a druhé sklopné. U dvoukřídlých francouzských oken se středovým sloupkem pak můžete obě okna otevírat i vyklápět.

Francouzská okna trojkřídlá

U francouzských oken na terasu je pak dobré vzhledem k vyšší nosnosti zvolit minimálně trojkřídlá francouzská okna. Přílišnému namáhání při otevírání oken zabrání středový sloupek nebo posuvný systém otevírání. Posuvná francouzská okna jsou také velmi oblíbenou variantou.

Francouzská okna na míru

Nejčastějšími rozměry francouzských oken jsou francouzská okna 200x200 cm. Prosvětlenější interiér vám pak zajistí francouzská okna o rozměrech 280x210 cm nebo 180x220 cm.

Rádi vám však vyrobíme francouzské okno přímo na míru s libovolným počtem křídlem a jejich rozvržením.

Na co dbát při výběru francouzských oken?

U francouzských oken nejprve dobře zvažte jejich umístění a velikost. Nebojte se si na pomoc přizvat architekta, který vám navrhne ideální řešení v kombinaci s vhodným vytápěním (většinou podlahovým, protože pod francouzská okna nelze umístit klasický radiátor), rozvržením interiéru a pomůže vám také z vlastností francouzských oken vytěžit maximum. Co se týče tepelněizolačních vlastností, spíše než materiál, hraje roli počet skel, těsnění i způsob kování. Francouzská okna vybavená trojsklem budou bezpochyby těsnit lépe než ta s dvojsklem.

Kompletní servis oken a výměna či montáž oken jsou u nás samozřejmostí. Máme školené a zkušené odborníky, kteří jsou připraveni vám pomoci a vyhovět vašim potřebám.

Ceník francouzských oken

Francouzská okna disponují větší skleněnou plochou, a proto je jejich cena o něco vyšší než u klasických oken. Cena francouzských oken závisí především na jejich materiálu, velikosti, počtu skel i typu okenního profilu, takže nelze přesně říci, na kolik vás pořízení francouzských oken vyjde.

Pro bližší informace o možnostech a cenách francouzských oken nás neváhejte kontaktovat, s jejich výběrem vám rádi pomůžeme. V případě, že už máte o francouzských oknech konkrétnější představu, stačí nezávazně vyplnit náš poptávkový formulář.