Špaletová okna, kastlová okna a vše, co o nich potřebujete vědět

Co jsou špaletová okna?

Špaletová i kastlová okna patří mezi typy dvoukřídlých oken. Kořeny jejich výroby sahají až do dob renesance – právě na přelomu minulého století zdobil tento typ oken historické budovy i starší usedlosti. Budovy, které mají špalety kolem oken, vás na první pohled zaujmou svým nezaměnitelným charakterem a půvabem.

Rozdíl mezi špaletovými a kastlovými okny

Špaletová a kastlová okna se liší pouze ve způsobu otevírání. Kastlová okna se otevírají ven, kdežto špaletová okna dovnitř.

Kdy zvolit špaletová okna?

Pokud hledáte historická okna, která kombinují veškeré výhody moderních oken s autentickým vzhledem, nebo chcete rekonstruovat starou budovu, pak jsou pro vás špaletová okna ideálním řešením.

Kde se nejčastěji používají kastlová či špaletová okna?

Dřevěná špaletová okna se nejčastěji umisťují do starších nebo historických budov. Svou roli dokonale plní i v objektech památkových zón, v nichž je potřeba zachovat původní styl. Špaletová okna se ale hodí i pro soukromé účely. Bez obav je můžete použít do bytů či domů, zkrátka všude, kde chcete zdůraznit tradiční prvky a zároveň mít jistotu, že pořizujete dřevěná okna prvotřídní kvality.

Výroba špaletových oken, materiál a technické parametry

Na výrobu dřevěných kastlových oken používáme zejména kvalitní smrkovou lamelu. Špaletové okno sestává z klasického dřevěného okna s jedním sklem, na nějž systematicky navazuje moderní eurookno s izolačním dvojsklem. Eurookno je z třívrstvé lamely, oproti tomu klasické dřevěné okno je pouze z dvojvrstvé lamely. Vybrat si tedy u špaletových oken můžete ze dvou až čtyřvrstvých lamel.

Stavební hloubka špaletových oken

Stavební hloubka se u špaletových oken různí a vždy závisí na individuální poptávce. Špaletová okna taktéž vyrábíme v mnoha barevných provedeních, která si můžete libovolně vybrat z našeho vzorníku.

Okenní kování na špaletová okna

Okna rovněž zaopatřujeme moderním kováním na kastlová okna, které vám umožní snadnou manipulaci a zároveň zajistí bezpečnost. Konkrétně se jedná o standardní kování SIEGENIA TITAN AF s OS pojistkou a okenní klikou. Moderní kování na špaletová okna mimo jiné disponuje moderně řešenou mikroventilací a speciálními bezpečnostními body.

Druhy zasklení špaletových oken

Stejně tak i u špaletových oken berte zasklení jako jednu z nejdůležitějších částí při jejich výběru. Na způsobu zasklení totiž závisí nejen úspora energií, míra hluku v budově, ale také bezpečnostní a estetické vlastnosti okna.

Špaletová okna izolujeme dvojsklem nebo trojsklem, a to z hlediska

 • Tepelného součinitele prostupu tepla – Ug = 0,5–1,1 W/m2K (čím menší číslo, tím lépe)
 • Akustického – s mírou hlučnosti 31–50 dB (čím větší zvukový útlum, tím lépe)
 • Bezpečnostního – dle přání zákazníka (nabízíme různé parametry bezpečnostních skel)
 • Pohledového – ornamentní, reflexní, barevné
 • Funkčního – samočistící, nezámrzné apod.

Hlavní výhody špaletových oken

Působivý vzhled a výborné odhlučňující schopnosti s izolací až do 48 dB však nejsou tím jediným, čím si vás špaletová okna získají. Špaletová okna se rovněž vyznačují nízkým tepelným prostupem o hodnotě 0,9 W/m2.K a dlouho životností.

Jak probíhá renovace či výměna špaletových oken?

Ačkoliv se výměna nebo renovace špaletových oken může zdát složitá, ujišťujeme vás, že se rozhodně není čeho obávat. Renovaci i výměnu špaletových oken u nás provádí odborný a zkušený tým pracovníků vždy tak, aby dosáhl maximální efektivity a minimálního nepořádku. Každá výměna oken (například výměna špaletových oken za plastová), rekonstrukce, nebo přesklení špaletových oken začíná sepsáním smlouvy, v níž si stanovíme rozsah služeb a poskytovaného servisu.

Součástí výměny či rekonstrukce špaletových oken zpravidla bývá

 • demontáž stávajících oken
 • dodávka a montáž nových stavebních výplní
 • dodávka a montáž vnitřních, případně i vnějších parapetů
 • zednické zapravení nových výplní
 • kontrola díla
 • předání díla
 • likvidace odpadu

Servis u špaletových oken

K tomu, aby špaletová okna dobře a dlouho sloužila, je kromě základní péče jako čištění a mytí, potřeba čas od času provést i jejich servis a pravidelnou údržbu. Ta spočívá v seřízení, kontrole funkčnosti otevírání oken, těsnění a v neposlední řadě také upevnění jednotlivých vrutů. Kompletní servis a údržbu špaletových oken vám rádi poskytneme v rámci našeho záručního nebo pozáručního servisu.

Údržba špaletových oken

U dřevěných špaletových oken doporučujeme provádět servis oken alespoň 2x ročně. V rámci pozáručních servisů pak zajišťujeme také povrchové úpravy špaletových oken. Pokud si na servis a údržbu špaletových oken netroufáte sami, neváhejte si tuto službu objednat prostřednictvím poptávkového formuláře.

Zastínění špaletových oken

Velmi často vyvstává otázka, jaké stínění do špaletových oken zvolit. Ve skutečnosti na tom, zda špaletová okna zastíníte žaluziemi nebo roletami, až tak nesejde. Počítejte však s tím, že do špaletových oken nelze instalovat klasické žaluzie s řetízkem. Z tohoto důvodu patří mezi oblíbené řešení interiérové žaluzie ovládané šňůrkou a táhlem nebo předokenní rolety do špaletových oken. U většiny špaletových oken můžete interiér před sluncem ochránit také klasickými látkovými roletami.

Sítě proti hmyzu do špaletových oken

Jakmile nastane sezóna much, sršňů a komárů, dost možná začnete u kastlových oken řešit také ochranu proti hmyzu. Největší službu vám v tomto směru udělají ochranné sítě proti hmyzu, kterými lze osadit jak špaletová, tak i kastlová okna. U kastlových oken se meze v typech sítí nekladou, jelikož okna otevíráte ven a síť v okně tedy ničemu nevadí. V případě špaletových oken, tedy těch, která otevíráte dovnitř, doporučujeme zvolit rolovací sítě proti hmyzu.

Špaletová okna – cena

Ceny špaletových oken se vždy odvíjí od jejich rozměrů, typu okenního profilu i způsobu zasklení. Výslednou cenu ovlivňuje také způsob těsnění do špaletových oken. Vždy záleží na konkrétním projektu, případně požadavcích klienta.

Kvalitní špaletová a kastlová okna na míru

V PKS jsme schopní vám vyrobit špaletová či kastlová okna přímo na míru, případně vyhovět jakýmkoli jiným speciálním požadavkům.

Abyste získali lepší představu o ceně špaletových oken nebo pokud chcete mít jistotu, že pořídíte kvalitní špaletová okna, vyplňte prosím nezávazný poptávkový formulář. Po vyplnění formuláře se vám záhy ozveme a na základě vašich požadavků vám do pár dnů vypracujeme cenovou nabídku.