Často kladené dotazy

 • Kde najdu ceny plastových oken?

  Kalkulace ceny oken, a je jedno, zda jde o plastová okna, dřevěná okna, dřevohliníková okna nebo okna hliníková, je vždy individuální a závislá přímo na dané stavbě, zvoleném technickém řešení (druh materiálu, okenní profil, sklo, apod.) a požadavcích objednatele. Liší se tedy zakázka od zakázky – pro každý objekt či dům připravujeme kalkulaci „na míru“, neexistuje proto standardizovaný ceník oken. Pokud vás např. zajímá reálná cena plastových oken nebo eurooken přímo na váš dům či byt, vyplňte krátký nezávazný formulář a my vám obratem zpracujeme cenovou kalkulaci na míru.

 • Jakou životnost mají plastová okna?

  Na toto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože o životnosti oken rozhoduje řada faktorů (od zvoleného materiálu, přes pravidelnou péči o okna až po pravidelný servis). Obecně lze říci, že moderní okna mají životnost desítky let - a to jak plastová okna, tak i eurookna, dřevohliníková okna či hliníková okna. Součásti oken, které se mohou poškodit dříve, např. těsnění, lze dodatečně snadno vyměnit.

 • Jak dlouho trvá montáž oken vaší firmou?

  Montáž oken je technicky náročná a specifická činnost, které je třeba věnovat náležitou pozornost. Kvalitně provedená montáž, popřípadě připojovací spára, výrazně ovlivňuje celkové tepelné úspory a uživatelský komfort. Více informací o postupu montáže oken najdete v sekci Montáž oken.

  Čas potřebný k montáži oken se odvíjí od velikosti a složitosti zakázky. V případě prosté montáže „zvládne“ jedna montážní skupina (zpravidla 2 – 3 proškolení pracovníci) obvykle 60 – 80 obvodových metrů denně. V případě demontáže původních oken a zednického zapravení se výše uvedený počet metrů výrazně zmenšuje.

  Obecně lze říci, že kompletní výměna oken, ať už plastových, dřevěných (eurooken), dřevohliníkových či hliníkových, v rodinném domě, včetně zednického zapravení, trvá obvykle dva dny (druhý den se provádí zednické zapravení).

 • Kdy doporučujete při rekonstrukci měnit okna?

  Výměna oken je obvykle jednou z prvních záležitostí spjatých s oblastí tepelných úspor v objektech. Proto doporučujeme zateplení fasády provádět až po provedení výměny oken, nikoliv předem. Tímto postupem si zajistíte možnost precizního provedení připojovací spáry a také vhodný rozměr oken, který již se zateplením počítá (proto nemůže dojít po dodatečném zateplení ostění k tzv. „utopení“ celého rámu okna).

 • Jaký je rozdíl mezi vašimi nejlevnějšími a nejdražšími okny?

  S ohledem na naprostou zakázkovou výrobu, kdy si zákazník volí různé parametry a složení oken, nelze spolehlivě definovat rozdíl mezi jednotlivými druhy oken. V naší nabídce máme jak standardní plastová okna splňující veškeré příslušné normy, tak i plastová okna, která splňují nízkoenergetický či pasivní standard. Podobně je to i u hliníkových a dřevěných či dřevohliníkových oken (kde již samotnou volbou dřeviny výrazně ovlivníte celkovou cenu). Například Dřevěné okno 88 v dřevině smrk je výrazně levnější než v dřevině dub. Více o různých druzích dřeva a jejich vlastnostech se dozvíte v článku o eurooknech.

  Obecně lze říci, že nejdražší okna typu Dřevohliníkové okno 78, popř. Dřevěné okno 88 v dřevině dub mohou být několikrát dražší než Plastové okno 76 v bílém provedení.

 • Jaká jsou nejlepší okna poměr cena užitek?

  Všechna naše okna splňují přísné požadavky jednotlivých norem – bez ohledu na to, jestli se jedná o plastová, dřevěná, hliníková či dřevohliníková okna. To znamená, že jakýkoliv váš výběr bude správný – záleží pouze na vašich přáních, preferencích a možnostech. Nejlevnější obvykle bývají plastová okna, lze tedy říci, že právě ta mají nejlepší poměr cena/užitek. U dřevěných oken, neboli eurooken, za zvýšenou cenu získáváte přírodní, tradiční a léty prověřený materiál, u hliníkových zase určitou míru luxusu a modernosti.

 • Jak je to s rosením oken?

  Okna se rosí především v zimní topné sezóně. Nejde však o vadu okna, rosení oken je ve většině případů způsobeno nesprávným větráním. Rosení oken postihuje především novostavby s novými dokonale těsnými okny a starší stavby trpící vlhkým zdivem. Obvyklou příčinou rosení skel vlivem vysoké vlhkosti bývá i volné sušení prádla v interiérech, popř. nadměrný počet květin.

  Doporučujeme proto pravidelně (opakovaně) krátce a intenzivně větrat (viz návod, jak správně větrat). Rosení oken lze také eliminovat pomocí ventilačních klapek, které se umisťují do rámu okna (zde již ale obvykle dochází k neustálému úniku tepla z místnosti).

 • Je možné vyměnit okna v zimních měsících?

  Okna je možné měnit v průběhu celého roku, tedy i v zimních měsících. Je ale nutné dodržet správný postup montáže oken, popř. i specifické požadavky dané klimatickými podmínkami.

  V zimním období provádíme montáže do -8° C, kdy lze bez problémů používat speciální odolně pěny, atd. Montáž neprovádíme, pokud jsou krajně nepříznivé podmínky, které mohou ovlivnit kvalitu montáže, zdraví a bezpečnost při práci, případně poškodit majetek zákazníka – jedná se zejména o sněhové či dešťové přeháňky s větrem, který zahání srážky do objektu, nebo silný nárazový vítr, který znemožňuje dostatečnou manipulaci s okny při montáži. V těchto případech se po dohodě se zákazníkem stanoví nový termín montáže.

 • Provádí vaše firma i zateplení budov?

  Ano, provádíme také zateplení budov. Ale pouze v rámci komplexní revitalizace celého panelového domu, která je kromě dodávky oken spojená i se zateplením pláště a např. s rekonstrukcí střechy a balkónů. Více o revitalizacích naleznete v představení naší „Stavební divize“, pro další informace nám napište nebo zavolejte a my vám připravíme nabídku přímo na míru vašeho panelového domu. U jiných objektů zateplení neprovádíme.

 • Jaký materiál volit při výběru oken?

  Doporučit konkrétní materiál bez znalosti ostatních souvislostí je velmi komplikované. Každý materiál (plast, dřevo ihliník) má své přednosti a technické parametry, které ho v některých případech přímo předurčují pro určitý druh stavby. S každým materiálem jsou také spojeny rozdílné nároky na údržbu a servis.

  Jaká okna si vybrat? Dřevěná, dřevohliníková, plastová nebo hliníková? Malým průvodcem při výběru materiálu může být článek o výběru oken, který shrnuje klíčové vlastnosti jednotlivých materiálů. Přečtěte si také článek o výhodách eurooken.

  Můžete nás také kontaktovat přes bezplatnou zákaznickou linku 800 23 00 23 a výběr s námi zkonzultovat.

 • Jakou záruční dobu poskytujete na okna?

  Délka záruční doby je závislá na zvoleném materiálu oken. Pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, tak na plastová okna poskytujeme záruku 72 měsíců, na dřevěná okna (eurookna) a na hliníková okna 60 měsíců. Záruka u dveřních zámků, žaluzií, rolet, sítí, garážových vrat a elektropohonů je 24 měsíců. Záruční doba počíná běžet dnem předání díla, popř. jeho dílčí části.

 • Nabízíte i okna pro pasivní domy?

  Ano, nabízíme i okna pro pasivní domy. Všechny naše výrobky s vhodně zvoleným trojsklem splňují požadavky kladené na pasivné domy. Jde například o Plastové okno 76, Plastové okno 88, Dřevěné okno 88, nebo Dřevohliníkové okno 78. Klíčovým parametrem rozhodujícím o tom, zda je okno vhodné pro pasivní domy, je tepelný prostup rámem okna (Uw), který může mít maximální hodnotu Uw=0,8 W/(m2.K). Všechna výše uvedená okna, včetně dřevěných eurooken, odpovídají požadavkům domů v pasivním standardu, je tedy pouze na vás, která si vyberete.

 • Provádíte zednické práce po namontování oken?

  Ano, v rámci montáže oken provádíme také dokončovací zednické práce. Přesný rozsah prováděných prací je vždy definován ve smlouvě a vychází z požadavků a přání zákazníka.

 • Proč bychom se měli rozhodnout pro vás a ne pro konkurenci?

  Jsme jeden z největších výrobců oken v ČR a naše výrobky dodáváme včetně kompletních služeb (rozsah je vždy definován ve smlouvě podle přání a požadavků zákazníka).

  Naše výrobky splňují příslušné normy, včetně povrchových teplot, a jsou vyráběné pomocí moderních technologií (více zde). Z těchto důvodů na ně poskytujeme nadstandardní záruky, včetně bezplatného seřízení v záruční době.

 • Jak můžu věřit, že plastová okna přímo vyrábíte a jsou z německých profilů?

  Historie naší společnosti a spokojení zákazníci po celé České republice jsou naší nejlepší vizitkou a důkazem toho, že jsme přední výrobce oken v ČR. Na českém trhu působíme od počátku 90. let. Díky tomu disponujeme stabilním zázemím ryze české firmy, mnohaletými zkušenostmi s výrobou plastových oken (vyrábíme však také dřevěná okna, známá také pod názvem eurookna, a hliníková okna) a silnými partnery a dodavateli, kteří nám poskytují špičkové komponenty pro výrobu oken.

  Mezi našimi hlavními partnery je i společnost Deceuninck, přední evropský výrobce PVC systémů pro okna a dveře, který nám dodává okenní profily, jež se vyrábějí v Německu. Stejně tak je tomu u neméně významného dodavatele profilů se značkou Kömmerling.

  Pokud máte zájem o naše okna, navštivte nás, rádi vás provedeme naší výrobní halou, kde celý postup výroby uvidíte na vlastní oči. Popřípadě si výrobu můžete prohlédnout v našem prezentačním videu. Více informací o PKS okna a.s. získáte vsekci „O nás“.

 • Jak mám o okna pečovat?

  Náročnost péče o okna se odvíjí od typu a zvoleného materiálu. Plastová okna jsou obecně takřka bezúdržbová, k jejich dlouhodobé funkčnosti stačí pravidelný servis – promazání kování a ošetření těsnění. Obdobně i hliníková okna. O dřevěná okna, neboli eurookna, je třeba pečovat více – zde je potřeba věnovat speciální péči povrchové úpravě. Servis oken můžete zvládnout svépomocí, popřípadě se obrátit na našeho servisního technika. K údržbě oken doporučujeme speciální údržbové a čistící sady – pro plastová okna a dřevěná okna.

  Postup údržby o jednotlivá okna shrnujeme v článku „Údržba různých typů oken“, kde najdete podrobný popis, který vás péčí o okna provede krok za krokem.

  Servis oken si pak můžete objednat na servisní lince 800 23 00 24, další informace k servisu oken naleznete na speciální stránce.

 • Jsou plastová okna bezúdržbová?

  Téměř. V porovnání s dřevěnými okny jsou plastová okna skutečně nenáročná na údržbu. Avšak určitou pozornost jim věnovat musíte. Jde především o promazání pohyblivých částí okna, ošetření těsnění a pravidelný servis (seřízení, apod.), kterým by měli plastová okna minimálně jednou do roka projít.

  Chcete-li servis plastových oken rovnou objednat, kontaktujte nás na servisní lince 800 23 00 24, další informace o servisu lze nalézt i na speciální stránce.

 • Z jakého materiálu vyrábíte okna?

  Jako jedni z mála českých výrobců stavebních otvorových výplní vyrábíme okna ze tří nejpoužívanějších materiálů – plast, dřevo, hliník. Plastová okna patří mezi nejrozšířenější, především díky jednoduché údržbě a životnosti, dřevěná okna (tzv. eurookna) jsou léty prověřená, mají přírodní vzhled a jsou velmi trvanlivá a odolná, hliníková okna pak volí zákazníci, kteří chtějí kromě vysoce odolných oken, také nadčasový vzhled a určitou míru „luxusu“. Novým trendem posledních let jsou i okna dřevohliníková, která kombinují to nejlepší z dřevěných oken s venkovním hliníkovým opláštěním. V případě, že máte zájem, bezplatně vám připravíme nezávaznou cenovou nabídku - kalkulaci na okna a dveře podle vašich požadavků.

 • Mohu si u vás objednat okna bez montáže?

  Ano, samozřejmě dodáváme okna i bez související služby montáže oken. Avšak tuto variantu příliš nedoporučujeme. Montáž oken je technicky náročný proces, který, stejně jako samotná výroba oken, podléhá určitým technickým a normovaným požadavkům. Montáž oken by vždy měli provádět odborníci, kteří mají s postupem montáže dlouholeté zkušenosti a dokonale znají veškeré postupy, předpisy a normy. Na okna dodávaná bez montáže také platí základní sazba DPH.

 • Poskytujte servis oken?

  Ano. Záruční i pozáruční servis našich plastových, dřevěných oken (eurooken), ale i hliníkových oken je u nás samozřejmostí. K našim oknům poskytujeme nadstandardní záruku a navíc i nadstandardní bezplatné seřízení po určenou dobu. Pokud máte zájem o servis oken, kontaktujte nás na bezplatné servisní lince 800 23 00 24, další informace ohledně servisu anebo objednání náhradních dílů získáte na speciální stránce. Více o servisu oken si můžete přečíst i v článku „Servis plastových oken“.

 • Lze vyměnit dvojsklo za trojsklo?

  Výměna dvojskla za trojsklo je sice možná, ale z odborného hlediska bychom tuto variantu nedoporučovali. Kromě výměny celého skla (původní sklo zůstává nevyužité – k likvidaci) by to znamenalo i výměnu některých dalších součástí okna. Zároveň je naprosto nezbytné myslet na statiku daného okna s ohledem na to, že trojsklo má vyšší hmotnost než dvojsklo. U oken s dřívějším datem výroby by mohlo dojít k překročení statických limitů, což určitě nedoporučujeme, a v důsledku např. i dalším jevům jako je nepřiměřené svěšování křídel a zhoršená manipulace s oknem. Navíc právě u oken staršího data výroby již nemusí být k dispozici všechny nezbytné komponenty pro provedení výměny skel s větší tloušťkou, což je také nezanedbatelný fakt.

  Starší okna také nemusí mít dostatečný prostor pro osazení novými trojskly s vyšší tloušťkou. Pokud máte starší plastová či dřevěná okna, je vhodnější vyměnit kompletně za nová (a nikoliv pouze sklo) a mít opět zajištěné vysoké izolační parametry splňující aktuální normy a požadavky. A zároveň i následně po výměně šetřit na výdajích na energie, protože nová okna s trojskly mají skutečně výborné izolační vlastnosti. Můžete vybírat z široké škály plastových nebo dřevěných oken.

  Uvažujte o výměně starých oken? Neváhejte nás kontaktovat, ať už telefonicky, osobně na pobočce nebo jednoduše pomocí krátkého formuláře.

 • Dá se změnit barva plastových oken?

  Bohužel, změna barvy u namontovaných plastových oken možná není. Seriózní výrobce ani tuto možnost následné změny nenabízí. Pokud si přejete okna v jiné barvě, musíte si pořídit zcela nový produkt v požadovaném odstínu, tzn. musíte vyměnit celá okna. S novými okny však získáte nejen požadovanou barvu, ale i novou záruku a lepší technologické vlastnosti, které odpovídají aktuálním normám. Může to být skvělá příležitost, jak vyměnit stará plastová okna s dvojsklem za nová plastová okna s trojsklem, která lépe izolují.

  V našem vzorníku barev pro plastová okna naleznete klasickou bílou i nevšední a originální odstíny modré, červené či zelené, či velmi oblíbené dřevodekory. Můžete vybírat z široké škály barev a okna barevně přizpůsobit i dalším stavebním prvkům. Změnit barvu stávajících a namontovaných plastových oken sice nelze, ale pořídit si nová a lepší okna je u nás jednoduché, stačí nás kontaktovat.

  Máte-li konkrétnější dotaz, kontaktujte nás na našich pobočkách nebo jednoduše pomocí formuláře